Orlovna Žďár nad Sázavou

Sportovní a společenské centrum

NEJPRVE JE POTŘEBA ZPEVNIT ZÁKLAD

Rozhovor s naší lektorkou Alžbětou Sodomkovou, která na Orlovně vede lekce SM systému. Bětka vystudovala fyzioterapii na Lékařské fakultě MU Brno a SM systému se věnuje už od roku 2013. SM systém je rehabilitační cvičení běžně využívané ve zdravotnických zařízeních a právě o něm jsme si s Bětkou povídali.

Bětko, četla jsem, že SM systém je vhodný pro ty, kteří trpí bolestí zad. A četla jsem také, že je vhodný pro ty, kteří se věnují aktivně sportu. Jak to spolu souvisí?

Bolest zad je dnes již téměř civilizační nemocí. Uvádí se, že během života se s ní setká až 90% lidí, a navíc se opravdu nevyhýbá ani aktivním sportovcům. Nejčastější příčinou začínajících bolestí zad je nerovnováha svalů povrchových (těch, které se nejvíc posilují např. na strojích v posilovně) a vnitřních (těch, které drží naši páteř). Proto je třeba nejprve zpevnit základ – vnitřní svaly, a teprve poté cvičit svaly v posilovně, pro krásné vyrýsované tělo.

Dobře. A proč název SM systém?

Co znamená SM systém? Stabilita a Mobilita – to jsou dvě základní vlastnosti zdravé páteře. Tedy musí být pevná – stabilní, držet jednotlivé segmenty těla a chránit plotýnky před posunem, a zároveň mobilní – aby nám umožnila všechny pohyby a neomezovala nás při běžných činnostech ani při sportu.

Autorem této léčebné metodiky je český ortoped MUDr. Richard Smíšek, proto se někdy setkáme i s názvem Smíškova metoda.

Ještě jsem v souvislosti s SM systémem slyšela sousloví „spirální stabilizace“. To znamená co?

Posilujeme šikmé svalové řetězce, tedy skupiny svalů, které pomyslně obtáčí naše tělo jako spirála. Při jejich aktivaci dojde k napřímení a protažení páteře směrem vzhůru a odlehčení meziobratlových plotýnek, čímž jim umožníme regeneraci, případně i hojení již vzniklého výhřezu atp.

Je ještě něco, v čem je SM systém přínosný?

Hlavně nám pomáhá se napřímit. Většinu dne trávíme s ohnutou páteří, ať už častým sezením např. v práci, někdy i při sportu (cyklistika), nebo i kvůli špatnému držení těla. Proto při každém cviku napřimujeme naši páteř a učíme se správně stát, chodit i sedět. Kromě toho protahujeme zkrácené a často přetěžované svaly.

© Orel jednota Žďár nad Sázavou, září 2021

Rezervace